Link


 
Angielski RosyjskiNiemieckiUnia Europejska Szlak Piastowski strona www
Prezydent Miasta
Rada Miasta
Miasta partnerskie
Honorowi obywatele
ORP Gniezno
BIP
Szpitale, pogotowie, apteki
Komunikacja
Parkowanie
Straż Miejska
Ochrona Środowiska
Szkolnictwo
Akademickie Gniezno
Świetlice Socjoterapeutyczne
W sieci
Pliki do pobrania
 
Aktualności :Informacje InformacjeMiasto MiastoKultura KulturaSport SportRSS 2.0 RSS 2.0OPML OPML
Symbole miasta
Herb
herbm.JPG    Herb miasta stanowi jego dobro osobiste i pozostaje pod ochroną prawną. Przedstawia orła białego na czerwonym tle ozdobionego złotą koroną, co jest nawiązaniem do legendy związanej z założeniem miasta w miejscu orlego gniazda oraz tradycji Gniezna- miejsca koronacji pierwszych pięciu królów Polski. Herb ma długą tradycję sięgającą jeszcze czasów pierwszych Piastów i początków Państwa Polskiego. Jego użycie reguluje Uchwała nr XXXIV/325/2005 Rady Miasta Gniezna z dnia 25 lutego 2005 r. w sprawie określenia zasad i warunków używania herbu Miasta Gniezna. W celu wykorzystania herbu Miasta Gniezna należy zwrócić się o pozwolenie do Prezydenta Miasta Gniezna.

Logo
logom.jpg    Obecne Logo Miasta Gniezna zostało wybrane 28 marca 2007 r. spośród 280 projektów nadesłanych na konkurs ogłoszony przez Prezydenta Miasta Gniezna. Jego autorem jest Łukasz Kitka z Wrocławia. Logo przedstawia zarys katedry, umieszczonej na tle otwartych Drzwi Gnieźnieńskich. Całość opatrzona jest napisem Gniezno Miasto Otwarte. Zasady użycia Logo reguluje identyfikacja wizualna, a w celu jego wykorzystania należy zwrócić się o pozwolenie do Prezydenta Miasta Gniezna. Od 2015 roku, z inicjatywy prezydenta Tomasza Budasza, korzystając z możliwości wynikających z umowy z autorem znaku Urząd Miejski dokonał zmiany występującego w logo hasła na, podkreślające historyczną stołeczność miasta: "Pierwsza Stolica Polski".

Hejnał
    Muzyczna wizytówka miasta powstała w 1997 roku, a skomponowano ją z okazji Tysiąclecia Śmierci Św. Wojciecha. W konkursie na najlepszą kompozycje hejnału wygrał pan Grzegorz Bogdański. 8 taktowy utwór jego autorstwa, napisany jest w tonacji Es-dur. Usłyszeć można go codziennie o godzinie 12.00 na antenie Radia Gniezno. Towarzyszy on także ważnym wydarzeniom z życia miasta.


 
 
 

Administrator
tel.: +48 61 426 04 34
wiktorkolinski@gniezno.eu
 
 
Urząd Miejski
ul. Lecha 6, 62-200 Gniezno
tel.: +48 61 426 04 00
e-mail: urzad@gniezno.eu